Mi történhetett? Ez bizony a viselés velejárója. Az arany puhafém, ha mechanikai hatások érik, az nyomot hagy rajta. Ugye megvan az a filmes kép, hogy a régi aranypénzekre ráharapnak, és így ellenőrzik a valódiságukat? Nos ezt pontosan azért csinálták, mert a régi aranyérméket színaranyból (vagy legalábbis közel 24 karátos aranyból) verték, és olyan puhák voltak, hogy ha ráharaptak, az nyomot hagyott rajta, míg mondjuk a sárgarézen, vagy a más fémből készült, aranyozott érmén nem. Pontosan ezért kezdték el idővel más fémekkel ötvözni, hogy tartósabbá, kopásállóbbá tegyék. Tökéletesen kemény, és sérthetetlen ötvözetet így sem kaphatunk, de jelentősen javíthatunk a fizikai tulajdonságain. A 14 karátos arany ötvözetnek 58,5%-a színarany, a többi más ötvözőanyag. Minél magasabb a karátszáma az arany ötvözetnek, annál puhább maga az anyag. Ha a matt felületű karikagyűrű kifényesedik, annak az az oka, hogy a mattosítással, szálcsiszolással, homokfúvással ejtett, mikroszkopikus méretű felületi sérüléseket más ékszerek, vagy a középső- és a kisujjunk dörzsölődése „elsimítja”. Ugyanez a helyzett a fényét elvesztő karikagyűrűknél is, csak fordítva: a hibátlan, tükörfényes felületen az általunk megfogott tárgyak, a többi ékszer, vagy a többi ujjunk apró, néha szabad szemmel nem látható karcolásokat ejtenek, melyekből ha sok összegyűlik, láthatóvá válnak. Ha összehasonlítunk egy eredetileg matt, illetve eredetileg fényes karikagyűrűt, amit azonos körülmények között viseltek, nagyjából ugyanannyi ideig, akkor közel egyforma lesz a felületük: se nem fényes, se nem matt, valahol a kettő között.
Hogyan előzhetjük meg? Ha odafigyelünk rá, és éjszakára, vagy a házimunkához, kertészkedéshez, sportoláshoz levesszük, akkor jóval hosszabb ideig gyönyörködhetünk az eredeti állapotában, de teljesen elkerülni nem tudjuk.
Hogyan hozható helyre? Fontos, hogy ne essünk neki semmilyen otthoni súrolószerrel, polírozóval, vagy vegyszerrel, mert nagyobb bajt is okozhatunk vele, amit sokkal nehezebb lesz helyre hozni. Ne használjunk körömreszelőt, ketchup-ot, fogkrémet, vízkőoldót vagy az autó polírozásához használt pasztát (bizony, ezekről már mind hallottunk….)! Vigyük vissza az ékszerüzletbe, ahol vásároltuk, vagy az ötvöshöz, aki készítette, és ő szakszerűen, a megfelelő eszközökkel újjá varázsolja majd nekünk. Ilyenkor újrapolírozzák, újra-mattosítják a szakemberek a felületet, megtisztítják a kövek foglalatait, ellenőrzik a forrasztásokat (pl eljegyzési gyűrűknél) és ha kell, újra-aranyozzák, újra-ródiumozzák a felületeket. A polírozással ugyan veszítünk valamennyi anyagot, de nem kell félni: ez olyan minimális mennyiség, amit még a legérzékenyebb karátmérlegekkel is csak alig-alig lehet kimutatni. Század- vagy ezred-grammokról beszélünk, így évente, kétévente nyugodt szívvel felújíttathatjuk a gyűrűnket, nem fog elkopni.