A hölgyek legjobb barátja, az örök, a legyőzhetetlen. Csak néhány kifejezés, és jelző azok közül, amivel ezeket a különleges drágaköveket szokták bemutatni. Annyiféle színben, formában létezik, de mégis hogyan lehet azonosítan őket? Hogyan döntik el, hogy melyik szebb, melyik értékesebb a másiknál?
Ismerje meg a 4C-t, vagyis azt a rendszert, melynek segítségével a gyémántok értékét meghatározzák! A 4C a négy értékmérő angol kezdőbetűje: Clarity, vagyis tisztaság – Color, vagyis szín – Cut, azaz a csiszolás és Carat, a súly.
A gyémánt tisztaságát a benne rejlő idegen eredetű anyagok, és belső hibák mennyisége alapján határozzák meg. A belső, nem homogén részeket zárványoknak nevezzük (sötét „szén”, fehér,„jég”, repedések stb). Ezek a kristályosodási folyamat során jöttek létre, vagy kerültek a kő belsejébe. Vannak ún. külső hibák is – karcolások, felesleges fazetták stb. – melyek a csiszolás során keletkeztek, vagy csiszolással sem lehetett őket eltüntetni. Ezen hibák nagysága és mennyisége adja meg a gyémánt tisztasági kategóriáját. A tisztasági osztályok meghatározása 10x-es nagyítású drágakőlupéval, vagy drágakőmikroszkóppal történik. Mindent, ami ilyen nagyítás mellett látható, azt zárványnak neveznek. A zárványok a drágakövek minőségét rontják, mert csökkentik az átlátszóságot, zavarhatják a beérkező, és visszaverődő fény útját a kő belsejében, és hatással lehetnek akár a kő színére is. Az értékcsökkentő hatás elhelyezkedésüktől, méretüktől és intenzitásuktól függ.
Az ékszer minőségű gyémántok értékének meghatározó jellemzője, a színe. Leszámítva a ritka, színes gyémántokat (rózsaszín, kék, sárga, zöld, barna vagy akár piros), a kövek értéke annál magasabb, minél fehérebb a színük. A gyémánt általában a sárga szín irányába tér el a fehértől, az árnyalatokat sokféleképpen jelzik, a legelterjedtebb skála (GIA vagy HRD) az ABC betűit használja, amely D betűtől, a legfehérebb minőségtől indul.
A gyémántcsiszolás művészet, de még inkább tudomány. Művészet, hiszen a kőben rejlő csillogást hozza napvilágra, és tudomány, mert elképesztő precizitásra és számításokra van szükség ahhoz, hogy a több millió dolláros nyers gyémántból még többet érő drágakő váljon. Azt, hogy a természetes állapotban lévő követ hogyan csiszolják meg, több tényező befolyásolja. Ezek közül a legfontosabb a nyers gyémánt alakja és a benne lévő zárványok száma, illetve azok elhelyezkedése. A csiszolás során természetesen arra is törekednek, hogy minél kevesebb legyen a veszteség, azonban a legtöbb esetben így is az eredeti kő legalább 50 százaléka vész el.
A Carat (ct) a drágakövek súlyának meghatározására használt metrikus mértékegység, amit nem szabad összekeverni az arany ötvözetek finomság-meghatározására használt karáttal. Egy carat súlya 0,2 gramm.
Iratkozzon fel negyedéves hírlevelünkre, melyből értesülhet a legfontosabb eseményeinkről, kiállításokról, szezonális ajánlatainkról, és elsőként olvasóinknak mutatjuk be a kollekciók új modelljeit is!
Az adatkezelési tájékoztatót IDE KATTINTVA érheti el.
A legjobb élmény biztosítása érdekében olyan technológiákat használunk, mint a cookie-k az eszközadatok tárolására és/vagy eléréséhez. Ha beleegyezik ezek használatába, akkor olyan adatokat dolgozhatunk fel ezen az oldalon, mint a böngészési szokások, vagy az egyedi azonosítók. A hozzájárulás elmulasztása vagy visszavonása az oldal működésének bizonyos funkcióit hátrányosan érintheti.
Munkatársunk hamarosan felveszi Önnel a kapcsolatot a megadott elérhetőségei valamelyikén.
Munkatársaink hamarosan felveszik Önnel a kapcsolatot, addig kérjük szíves türelmét!
7400 Kaposvár, Ady Endre út 12.
1138 Budapest, Duna Plaza, Váci út 178.
9700 Szombathely, Fő tér 17.